Bitcoin i korelacja w złocie osiągają rekordowy poziom 70%.

Ceny Bitcoin i złota osiągnęły średnią miesięczną korelację na poziomie 70%, co według danych firmy analitycznej Skew jest bardzo wysokie.

Poprzedni szczyt, wynoszący nieco poniżej 60%, został osiągnięty wcześniej, w drugim kwartale 2020 roku. Skew powiedział, że rosnąca korelacja przemawia za tym, że bitcoin (BTC) jest wartością sklepową, szczególnie w czasach zawirowań gospodarczych.

"Bitcoin/Zły 1-miesięczna korelacja osiąga nowe, wszechobecne rekordy, nadając rozmach narracji magazynu wartości BTC w tych czasach "drukarki pieniędzy idą brrr"", powiedziała londyńska firma w tweecie.

Zarówno bitcoin, jak i złoto gwałtownie wzrosły w 2020 r., napędzane przez nieustanne drukowanie pieniędzy fiat przez rządy i banki centralne, które chcą utrzymać swoje gospodarki na powierzchni w obliczu pandemii koronaawirusa.

BTC osiągnęła roczny poziom 12 000 dolarów, podobnie jak złoto wzrosło do rekordowego poziomu 2 000 dolarów za uncję. Jednakże oba aktywa znacznie spadły we wtorek po tym, jak Rosja ogłosiła, że zatwierdziła szczepionkę na śmiertelnego koronaawirusa.

Bitcoin spadł o ponad 3,9% do zaledwie 11.200 dolarów, podczas gdy złoto zatankowało 4,7% do 1.932 dolarów, największego jednodniowego krachu w ciągu siedmiu lat - podwójny spadek, który wskazywałby na korelację.

Gdy rynki zatonęły, bogaty tata, biedny autor Robert Kiyosaki zauważył, że spadek cen może być czasem dla "spekulantów" do sprzedaży i dla "inwestorów" do kupna twardych aktywów.

"Prawdziwym problemem jest ogromne zadłużenie i słaba gospodarka.

Fed musi drukować. Ja jestem inwestorem. Świetny czas, aby kupić więcej złota, srebra i bitcoin", powiedział jego 1,4 miliona zwolenników na Twitterze.

Szkody w gospodarkach światowych spowodowane przez Covid-19 skłaniają rządy do przeznaczania bilionów dolarów na pobudzanie gospodarki - a tym samym powodują, że aktywa "bezpiecznej przystani" zyskują na wartości w miarę spadku wartości dominującego dolara amerykańskiego. Do tej pory wartość dolara spadła o około 3%.

We wcześniejszym raporcie Bloomberg przewidywał, że Bitcoin dojrzeje do złotego magazynu wartości w 2020 roku. Według Bloomberga, z jego korelacją ze skokami wartości złota do wszechczasowych rekordów, BTC jest przygotowany na przejście od aktywów spekulacyjnych obarczonych ryzykiem do kryptońskiej wersji tego metalu.

Jako cyfrowe złoto, BTC przemawia do bezgotówkowej gospodarki internetowej głównie ze względu na jej cechy, które obejmują całodobową przejrzystość cen oraz brak limitów, przerw lub nadzoru osób trzecich, zauważył Bloomberg.